Vše co potřebujete vědět o solární energii
Kategorie
Co je to fotovoltaika?
Fotovoltaická elektrárna je systém, který napřímo mění sluneční záření na elektrickou energii.
Nejsou to ale pouze panely na střeše, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde o soustavu několika věcí, ze které se celá elektrárna skládá. Pojďme to projít postupně.
Na střeše je to soustava fotovoltaických panelů, které vyrábí elektřinu. Od ní vedou vodící kabely, které vyrobenou energii svádí do domu, nejčastěji do nějaké technické místnosti. V té se nachází střídač napětí, rozvaděč a v případě potřeby také baterie na ukládání nespotřebované energie. Naši nabídku FV elektráren s baterií najdete zde.
Podrobně popisujeme každou část elektrárny v následujícím článku.
Solární elektrárna dopodrobna
Výroba elektřiny ze slunce je jednoduchá, jakmile pochopíte základní princip FVE. Elektrárna se v základu skládá z FV panelů, vodících kabelů, střídače napětí, rozvaděče a případně baterie.
Pojďme si jednotlivé části elektrárny probrat podrobněji. Díky chemickému složení fotovoltaických panelů dochází při dopadu slunečního světla k fotoelektrickému jevu. Ten způsobuje výrobu elektrického proudu. Tento proud ale ještě není možné využívat běžnými spotřebiči, protože zatím jde o stejnosměrný proud (DC).
Z panelů na střeše je proto vedený do střídače napětí (běžné umístěného v předem určené technické místnosti), který ho mění na proud střídavý (AC). Střídače mohou být různé,
Přes rozvaděč s pojistkami je potom elektrárna chráněna proti případnému zkratu či přepětí. Na rozvaděč jsou pak napojené jednotlivé fáze v domě a případně také výstup do baterie, která ukládá přebytečnou energii.
Když svítí slunce, obstará správně navržená FVE celkovou spotřebu domu. Jakmile ale není dostatek světla (například v noci, když je mlha, déšť nebo oblačno) využívá se na spotřebu energie z baterií. Až při prázdné baterii střídač automaticky přepne na spotřebu ze sítě a vy máte tak zaručeno, že nakupujete energii pouze, když je to nezbytně nutné.
Základní názvosloví FVE
Co znamá zkratka FVE? Proč je potřeba mít naistalovaný střídač? Proč je solární panel a fotovoltaický panel něco jiného? Přečtěte si více o názvosloví v solární energetice.
- FVE = Fotovoltaická elektrárna = Fotovoltaika = solární elektrárna
- Solární panel = Fotovoltaický panel = panel, umístěný na
- Baterie = akumulátor přebytečné energie
- Wp = watt peak = nevyšší možný momentální výkon soustavy
- kWp = kilowatt peak = tisícinásobek Wp
- DC = direct current = stejnosměrný proud
- AC = asynchronous current = střídavý proud
- Střídač = měnič napětí ze stejnosměrného (DC) na střídavé (AC)
- Hybridní střídač = střídač, který umožňuje nabíjet a vybíjet baterie
- Asymetrický střídač = V ČR používáme z důvodu měření po fázích
Jak připravit dům na instalaci FVE?
Instalace fotovoltaické elektrárny je hračka, pokud se na ni předem pořádně připravíte. Před každou instalací probíráme s našimi zákazníky pár základních věcí, které by si měli promyslet pro hladký průběh instalace FVE.
Orientace vaší střechy
Nejdůležitějším faktorem pro funkční a efektivní elektrárnu je orientace vaší střechy. Ideálně by měla mířit na východ, jih nebo západ, aby na ni během dne dopadalo co nejvíce slunečního světla. Pokud takovou střechu nemáte, vytipujte si jinou plochu, na kterou by se daly solární panely umístit. Nemáte třeba u domu jiný přístřešek, pergolu nebo garáž, která by na to byla vhodná?
Technická místnost
Následně vyberte místo, které bude sloužit jako zázemí pro vaši elektránu. Bude to prostor, kam umístíme střídače a baterie a odkud budete celou elektrárnu spravovat. Ideálně by měla mít technická místnost tyto vlastnosti:
- Teplota vzduchu v rozmezí 15 – 25 °C
- Nepráší se a je tu dostatečná cirkulace vzduchu
- Není to obytná místnost
- Vejde se sem celý set o rozměru cca 150 x 200 x 50 cm (šířka x výška x hloubka)
- Je poblíž hlavního rozvaděče, aby byla kabelová trasa co nejkratší
- Má do ní dosah silný a stabilní Wi-Fi signál kvůli online monitoringu
Elektroměrový rozvaděč
- Důležité = každý distributor
Kabelové trasy
Od solárních panelů do technické místnosti a následně z technické místnosti k hlavnímu rozvaděči musí být natažené kabelové trasy. Připravte si proto alespoň základní představu, jak a kudy tyto trasy povedou.
Venku vám trasy zavedeme v chráničkách, uvnitř v domě standardně v lištách. Pokud byste měli zájem o vedení tras uvnitř domu ve zdech, dejte nám to předem vědět. Ideálně budeme potřebovat mít cesty před instalací připravené, protože nenabízíme běžné zednické práce. Ve všem vám ale rádi poradíme.
Záložní okruh pro výpadek proudu
Připravte si okruh, který byste si rádi nechali jako záložní v případě blackoutu. Tento okruh zůstane napájený z baterie a měly by na něj být napojené nezbytné spotřebiče v domácnosti.
- Často se zapojuje: lednice, světla, čerpadlo na vodu nebo základní zásuvky
- Maximální příkon pro back-up okruh by neměl překročit 3.700 kW
- Pro správné fungování nedoporučujeme okruh předimenzovat
Co zvážit při rozhodování? Pro a proti
Máte vhodnou orientaci střechy a celkový stav pro instalaci FVE pro váš dům, nebo firmu? Pár rad pro postup, než se rozhodnete:
- Udělejte si výběrové řízení na dodavatele, kde neberte jako bernou minci pouze nejnižší cenu
- Nenechte se obchodně natlačit do nabídky, kterou si nejste 100% jistí
- Zvažte záměr celé investice. Chcete hlavně ušetřit? Udělejte si studii návratnosti celé investice.
- V zimě svítí méně, než na jaře létě a na podzim > proto je nutné vědět, že FVE není hlavní zdroj na vytápění
Pro
- Většinová samostatnost na tržních cenách elektřiny
- až 70% může být vaše soběstačnost na elektrické energie , ale velmi závisí na optimalizaci a řízení energií, způsobu vytápění a celkovém zátěžovém profilu vaší domácnosti, nebo firmy
- Nabíjení elektromobilu
- Lokálně a ekologicky vyrobená elektřina
- Investice, kterou můžete monitorovat
Proti
- Při špatně navrhnutém systému nemusí být ekonomická návratnost dobrá, jakákoliv návratnost systému nad 15 let není rentabilní
- Pozdní termíny dodání u dodavatelů můžou posunout návratnost o +1 rok navíc
Cílem instalace FVE je maximální využitelnost vyrobené energie v daném místě. Výkon a výroba musí jít ruku v ruce s bateriovým uložištěm a spotřebou. Posílat vámi vyrobenou energii do sítě není v současné chvíli nejvíc rentabilní řešení. Více o exportu energie do sítě zde.
Studie návratnosti investice FVE
Jak vypočítat návratnost FVE?
Návratnost je komplexnější