Mýty vs. fakta: Když nesvítí slunce, jste v čudu

Zataženo. Pod nulou. Listopad. Únor. Mlha. Opravdu si myslíte, že FVE vyrábí elektřinu jenom tehdy, když svítí slunce. Tak to jste podlehli jednomu z velmi rozšířených mýtů ohledně FVE. Je pravda, že v zimě toho elektrárna vyrobí méně, ale na nule rozhodně nejste.

Chlad, zima a fotovoltaika

Dnes se podíváme na velmi rozšířený mýtus, totiž že FVE během zimy nevyrobí ani ťuk. Možná jste to nevěděli, ale chlad fotovoltaice naopak svědčí a právě díky němu je účinnost fotovoltaických panelů v zimě až o 20 % vyšší než během parných dnů. Zajímavé, že? Nižší slunečný osvit tedy svým způsobem kompenzuje vyšší účinnost zařízení. S druhotným odrazem světla na panely pomáhá vedle chladu také sníh. Solární panely dokáží vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla, tedy pokud je zataženo. V ČR máme pro provoz fotovoltaiky určitě dostatek slunečního osvitu – v součtu s fotovoltaikou ušetříte až 80 % výdajů za elektřinu.

Zhoršené světelné podmínky

Fotovoltaika toho logicky vyrobí nejméně v zimních měsících, tedy od prosince až do února. Dny jsou kratší, slunce svítí méně a oproti létu trávíme hodně času doma – dříve se vracíme z práce či ze školy, a tak máme podstatně vyšší spotřebu elektřiny než v létě, kdy pořád někam jezdíme a vracíme se domů pozdě. Samozřejmě je poměrně obtížné říct, jaký podíl energetické spotřeby domácnosti fotovoltaika pokryje, ale u většiny běžných domácností se jedná o 20 % energetické spotřeby.

Díky rozptýlenému slunečnímu svitu dokáže fotovoltaika poměrně dobře pracovat i při zatažené obloze. Za zhoršených podmínek pak postupně klesá výkon jednotlivých panelů, v létě je to oproti zimě až desetinásobek. 

Kdy FVE nevyrábí vůbec nic?

Při husté mlze, dešti nebo opravdu silném sněžení nečekejte prakticky žádný výkon.

Rozptýlený sluneční osvit

Když je pod mrakem, na solární panely dopadá rozptýlené světlo. Jedná se o světlo, které se odráží nebo láme na částicích v atmosféře. Nesvítí tedy přímo od slunce k panelům. Fotovoltaika ho ovšem dovede poměrně efektivně využít. I v tomto případě závisí množství produkované energie na mnoha faktorech: úhlu dopadajícího slunečního záření, tloušťce atmosféry a povětrnostních podmínkách.

Mimochodem, energo šmejdi často uvádějí, že FVE není určena pro vytápění. To rovněž není pravda. Vyrobenou energii můžete využít na c o k o l i. Fotovoltaika je primárně konstruována pro přímou spotřebu a dobře funguje právě s tepelným čerpadlem. Umíme ovšem i akumulaci energii do baterie. Podívejte se na naše služby.

Rhodos, Kapské město, Florida…. a Praha nebo Brno

Nejvíce slunečných dní mají obecně města a státy, které se nacházejí blíže rovníku. My na tom ale nejsme vůbec špatně. V našich zeměpisných šířkách je průměrně 1 330 až 1 800 slunečních hodin ročně. Každý instalovaný 1 kWp vyrobí ročně 800 až 1 100 kWh elektrické energie. Vaše FVE tedy neudělá takový výkon jako na Rhodosu, ale pořád dobrý – slušně ušetříte a za pár let se vám investice vrátí. 

Sněží, sněží, mráz kolem běží

Námraza a sníh mohou dočasně ovlivnit účinnost panelů, ale obvykle se jedná o krátkodobé potíže. Kvalitní panely jsou totiž konstruované na extrémní povětrnostní podmínky, zvládnou například zátěž 5 400 Pa. Kolik byste si tipli, že je to sněhu? Odpovídá to 4 metry silné vrstvě mokrého sněhu. Pamatujete si na takovou zimu? Naše generace určitě ne, možná tak babičky.

O výkonnosti rozhoduje i sklon střechy

Solární panely se obvykle instalují ve sklonu 15 až 50 stupňů – v kombinaci s jejich poměrně hladkým povrchem z nich sklouzne sníh, listí a vše, co létá vzduchem. Pokud by ovšem hypoteticky došlo k situaci, kdy jsou solární panely pokryty sněhem, ale svítí sluníčko, stále mohou produkovat elektřinu, protože sluneční záření proniká skrze sněhovou pokrývku. Během toho se zase ohřívají solární panely a námraza a sníh postupně roztají.

Na okraj: Výkonnost panelů výrazně ovlivňuje jejich sklon, protože velkou roli hraje poloha planety vzhledem k Slunci – ta se samozřejmě v průběhu roku mění. V zimě je nejefektivnější sklon panelů pod větším úhlem, v létě jsou nejefektivnější vodorovně umístěné panely. Celoročně vám přinese optimální výkon sklon panelů 35 stupňů.

FVE posuzujte z celoročního hlediska

Fotovoltaika s vámi bude v létě, v zimě, dnes, za pět let, ale třeba taky za třicet let. Počítejte s tím, že se jedná o investici na dobrou půlku života – solární panely mají životnost přibližně čtyřicet let. Proto byste se na výkon FVE měli podívat v širší perspektivě, tedy vždy počítat alespoň v součtu jednoho roku. Díky tomu získáte lepší představu o tom, kolik ušetříte.

Součástí každého našeho návrhu FVE je odhad vyrobené energie – ta je dána konkrétní lokalitou, světovou stranou, sklonem střechy, množstvím panelů, ale třeba také tím, jestli soused nemá na zahradě košatý ořech. Každý návrh fotovoltaiky děláme na míru pro konkrétního klienta. Napište si o něj.