Co dělat s přetoky energie?

Při zpracování návrhu fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům vychází realizační firma především z vašich potřeb. Každý kvalitní dodavatel se pečlivě vyptá na vaše očekávání, ohřívání vody, vytápění nebo třeba nabíjení elektromobilu. I tak mohou především v letních měsících vzniknout přetoky energie. Co bychom doporučili v případě velkých přebytků?

Jak poznáte, že vzniká přetok energie z FVE? 

V průběhu dne vyrábí solární elektrárna určité množství elektřiny, posílá ho do střídače a z něj potom energie teče do vaší domácnosti. Během letních měsíců může být vaše spotřeba saturována, jenže FVE vyrábí energii dál. V takovém případě se veškeré přetoky vracejí zpět do distribuční sítě a vy z nich nic nemáte.

Není to škoda?

To tedy ano! A určitě se nabízejí další možnosti:

Dobře si vyjasněte situaci s distributorem

Váš distributor energie musí s instalací FVE souhlasit, tedy kladně vyřídit vaši žádost o připojení elektrického zařízení do sítě, o niž se ve většině případů stará realizační firma. Až po odsouhlasení žádosti je totiž možné přistoupit k samotné realizaci. Na posílání přebytků energie z elektrárny do veřejné sítě je potřeba získat souhlas, protože distributor musí regulovat přísun elektřiny do sítě, aby vše technologicky zvládla. Vaše smlouva tedy zahrnuje informace o množství přetoků. Pokud je překročíte, můžete se dočkat dokonce pokuty. Ze zasílání přetoků do sítě můžete mít dobrý pocit, ale rozhodně ne profit. Jaké jsou tedy další možnosti?

„Nejvýhodnější je využít maximum vámi vyrobené energie přímo ve vašem domě, přidružených objektech nebo pro váš elektromobil. Toho docílíte především dobře nastavenou automatizací. Pokud ovšem i tak budete mít značné přetoky do sítě, je na čase si udělat průzkum, jaký obchodník vám nabídne nejlepší podmínky odkupu.“

Jonáš Adam, majitel společnosti Protech Solar

Ukládání přebytků do baterie

Velkou výhodou FVE pro rodinné domy je to, že ji můžete postupně upravovat podle svých potřeb. Pokud po roce provozu zjistíte, že máte značné přebytky, skvělým řešením je rozšířit FVE o baterii pro akumulaci energie. Akumulace se řeší v různých velikostech a provedeních baterie. Právě díky baterii můžete využít přebytky energie ve večerních a nočních hodinách, kdy už slunce nesvítí, nebo si také po celém dni na cestách dobíjet z baterie elektromobil. Energie v baterii zároveň vydrží i na dny, kdy bude zataženo.

Baterie nemá nekonečnou životnost, každé nabití 1kWh vás vyjde zhruba na 2 Kč.

Nejvýhodnější výkup elektřiny

V době, kdy je cena elektřiny např. 3,50 Kč/kWh, nabijte baterii. Poté si přičtěte hodnotu jednoho cyklu nabití baterie (2 Kč) – máte tedy uloženou elektřinu v hodnotě 5,50 Kč. Stoupne-li cena nad tuto hodnotu, např. na 6,50 Kč, můžete energii prodávat se ziskem.

Placeholder

Baterie na míru

Jaká baterie je pro vaši FVE nejlepší? Mrkněte na následující stránku.

Využití přetoků k ohřevu vody a nabíjení elektromobilu

Možná dosud nevyužíváte všechny možnosti vaší FVE, konkrétně ohřev vody na elektřinu nebo nabíjení elektromobilu. Při přetocích by se vám totiž bojler nebo akumulační nádrž mohly velmi hodit. Přebytečnou energii byste využili pro vlastní užitek, za ohřev vody nemuseli platit a energii už byste neposílali zadarmo do veřejné sítě. Máte-li bazén, můžete přebytky z FVE využít i na ohřátí vody v něm. Rádi vám pomůžeme s návrhem celého řešení na míru.

Pokud máte zájem o nabíjecí řešení pro elektromobily, navštivte naši sesterskou firmu protech elektormobily.

Díky přebytkům můžete klimatizovat

Během léta je paradoxně velmi výhodné využívat fotovoltaiku ke chlazení, tedy konkrétně k provozu klimatizace nebo tepelného čerpadla, které umí chladit. Z poslední doby máme zkušenost s realizací velkých firemních provozů chladíren, kde dává fotovoltaika opravdu velký smysl. V létě je totiž největší potřeba chladit a zároveň FVE vyrobí největší množství energie. Skvělá souhra.

Používejte virtuální baterii

Váš elektroměr změří hodnotu přetoků odevzdaných do sítě – když pak budete elektřinu od svého dodavatele potřebovat, dostanete ji až do výše předchozích přetoků za zvýhodněnou cenu.

Prodej přetoků do sítě

Někteří dodavatelé energií nabízejí odkup přetoků. Pokud o takovou transakci máte zájem, musíte uzavřít smlouvu a nechat si vystavit výrobní EAN. Přebytky se zpravidla vykupují za přesně danou smluvní cenu, tedy fixní částku, která je stanovena dlouhodobě. Druhou variantou je prodej za spotovou cenu – dodavatelé vám v takovém případě platí za přebytky s ohledem na aktuální spotovou cenu elektřiny na burze. Někteří je dokonce vykupují za stejnou cenu, která je aktuálně na burze. Celá transakce se ovšem většinou pojí s nutností za tuto cenu elektřinu také nakupovat. Informujte se o možnostech u svého distributora.

Výkup za fixní ceny se v současnosti pohybuje kolem 2 Kč/kWh. Při výkupu za spotové ceny jste mohli v roce 2022 získat 6 Kč/kWh. V letošním roce to bude pravděpodobně o něco méně. 

Kdo od vás může vykoupit elektřinu?

  • Entri, Nano Green, Pražská plynárenská, Solidsun a Tedom energie – pro výkup není nutné být jejich zákazníkem
  • bezDodavatele – vykupuje za aktuální spotovou cenu, momentálně asi 3 000 Kč/MWh
  • Centropol Energy – malým a středním výrobcům platí 3 500 Kč/MWh
  • ČEZ a E.ON Energie – nabízejí virtuální baterii, za kterou zaplatíte měsíčně paušál podle požadované kapacity
  • Armex Energy – kombinace virtuální baterie a klasického výkupu, výkupní cena činí 2 000 Kč/MWh
  • Pražská energetika – láká na jednoduchou akci: za každou MWh, kterou dodáte do distribuční soustavy, dostanete slevu 3 500 Kč za spotřebu v opačném směru

Komu se vyplatí elektřinu nabídnout?

VýkupceVyděláteZaplatíte
Entri3 542 Kč/MWh0 Kč
Pražská plynárenská3 500 Kč/MWh0 Kč
SolidsunSpot25 % spotu
EntriSpot500 Kč/MWh
Nano GreenSpot900 Kč/MWh
Armex Energy2 000 Kč/MWh50 Kč/měsíc
Pražská plynárenská4 300 Kč/MWh89 Kč/měsíc
Nano GreenSpot600 Kč/MWh89 Kč/měsíc
Tedom energieSpot250 Kč/MWh109 Kč/měsíc
bezDodavateleSpot300 Kč/MWh4,18 Kč/den
Centropol Energy3 500 Kč/MWhdle vybraného produktu

Zdroj: https://www.cenyenergie.cz/vykup-prebytku-z-fve-ceny-slevy/#/promo-ele-mini

Praktický příklad klienta:

Náš klient patří do distribuční sazby D02d a spotřebuje 4 MWh ročně. Jeho fotovoltaiky vyrobí 4 MWh ročně a domácí spotřebiče zužitkují 2 MWh ročně. Jeho přebytky za slunečných dnů dosahují 2 MWh ročně. Všechny své přebytky prodává společnosti ČEZ, od které nakupuje „Elektřinu pro soláry“ (též 2 MWh ročně) a dodavateli zaplatí zlevněných 8 500 Kč ročně. Pokud by ovšem přebytky vůbec neřešil a zadarmo je pustil do distribuční soustavy, chybějící elektřinu by musel dokupovat. Svému dodavateli by při letošních cenách zaplatil 20 600 Kč. Díky chytrému nakládání s energiemi tak ušetří 12 000 Kč.

Věříme, že už máte představu o tom, jak s přebytky naložit, a nebudete je posílat do sítě prakticky zadarmo (kompenzace bývá symbolická 1 Kč), nebo za ně dokonce platit pokuty. Pokud byste chtěli probrat váš konkrétní případ, směle se na nás můžete obrátit a vymyslíme individuální řešení přesně podle vašich potřeb.

Máte nějaké dotazy?

V případě zájmu nebo jakýchkoliv dotazů se nás nebojte kontaktovat. Rádi vám poradíme a vysvětlíme nejasnosti.